Mekkora árat fizetünk a klímaváltozásért?

Ezen a héten kezdődött meg Buenos Airesben a tizedik klímakonferencia (COP10). Ezen a hatalmas, két hétig tartó világkonferencián 189 állam több mint 5000 képviselője vesz részt. A konferencia fő célja, hogy intézkedéseket dolgozzon ki a katasztrofális méretű éghajlatváltozás elkerülésére, illetve a Kiotói Jegyzőkönyv utáni (2012-től kezdődő) időszakra. A konferencia kiemelt témája lesz, hogy hogyan lehetne az USA-t rábírni a 2005. február 16-án életbe lépő Kiotói Jegyzőkönyvhöz való csatlakozásra. Az USA ugyanis a világ népességének 5%-át tudhatja magáénak, miközben a globális üvegházhatású gáz kibocsátás 25%-áért felelős.

A klímakonferenciával egy időben nyilatkoztak az angliai Klímaelőrejelzési és Kutatási Központ munkatársai a legfrissebb kutatási eredményeikről. Az eredmények két fontos dologra mutatnak rá. A 2003. év rendkívül forró, több tízezer ember halálát okozó nyara ez elmúlt 500 évben példa nélkülien meleg volt, és ráadásul a kutatók kimutatták, hogy ennek egyértelműen az emberi eredetű üvegházhatású gázkibocsátás az oka! A másik lényeges eredményük pedig az volt, hogy a következő években átlagosan minden második nyarunk hasonlóan forró és száraz lesz.

A klímakutatásokhoz numerikus klímamodelleket alkalmaznak. Az egyre fejlettebb és részletgazdagabb a számítógépes modellek a földi klíma elemeit és folyamatait szimulálják, és egyre több részlet beépítésére képesek. A modelleket az emberi eredetű hatásokkal és azok nélkül is lehet futtatni. Ezzel indirekt módon tudják bizonyítani az emberi hatások valós, létező szerepét.

Az angol kutatók kísérletükben ugyanígy jártak el. Amikor egy múltbeli időszakra az emberi hatások kiszűrésével futtatták le a modellt, akkor a valóságban mért értékektől és trendektől eltérő eredményeket kaptak, amikor pedig az antropogén (emberi) hatások figyelembe vételével, a valóságot nagyon jól megközelítő futási eredménnyel zárult a kísérlet. A tudósok nyilatkozataikban hangsúlyozták, hogy az így készülő tanulmányok új alapokra helyezhetik a nemzetközi klímatárgyalásokat, és a közeli jövőben annak meghatározására is kísérletet tehetnek, hogy mekkora árat fizet majd az emberiség a földi klíma tönkretételéért.