légkondicionálás házilag

Fórumok

Szasztok!

Arra vagyok kíváncsi, hogy lehetséges-e házilag olcsón energiatakarékos légkondicionálást megvalósítani. pl. nem csak a felhasználó kényelmére, hanem ilyen melegben a számítógép számára is hűs légteret biztosítani.

gondoltam egy olyan, bár lehet hogy ez hülyeség.....

szal arra gondoltam, hogy szerválok egy kis fagysztót és halylékony alu csövön át egy ventillátor fújja ki belőle a lehűtött levegőt. nem tudom, hogy ez mennyire lenne hatékonyabb és energiatakarékosabb mint venni egy klímát a saturnban?

meg a másik, hogy úgy tudom, hogy freon-nal dolggozik a hűtő, amit felmelegít és ennek a párolgása hőt von el, amitől lehűl a levegő, bár lehet nem jól tudom.
meg állítólag ennek van mérgező és nem mérgező verziója. ebből valami bejut a tárolótérbe?

honnan tudom meg, hogy milyen fajta gázt használ a hűtő?

köszi.
MysteryKe.

mondom, lehet hogy hülyeség amit kitaláltam, de gondoltam megkérdezek erről másokat is.
vagy ti mit ajánlotok?

Hozzászólások

"szal arra gondoltam, hogy szerválok egy kis fagysztót és halylékony alu csövön át egy ventillátor fújja ki belőle a lehűtött levegőt. nem tudom, hogy ez mennyire lenne hatékonyabb és energiatakarékosabb mint venni egy klímát a saturnban?"

Arra vigyázz, hogy ha a fagyasztót helyiségen belül helyezed el, akkor egy nem túl hatékony fűtést csináltál. :)

"szal arra gondoltam, hogy szerválok egy kis fagysztót és halylékony alu csövön át egy ventillátor fújja ki belőle a lehűtött levegőt. nem tudom, hogy ez mennyire lenne hatékonyabb és energiatakarékosabb mint venni egy klímát a saturnban?"

A Kozponti Fizikai Kutatointezetbol kivagtak ezert egy fizikust. (Nem fog mukodni, mert a termelt ho nagyobb lesz, mint amennyire a szobat le tudod huteni, futeni fogsz.)

A freon halogenezett szenidrogen. Ebbol szerintem nincsen _nem karos_.

--
Debian lenny, 2.6.23

Nem tudom most hol tart az erettsegi szinvonala, de ez elott par evvel biztos igy lett volna. Most mar nem biztos...

Kemia erettsegin volt egy olyan fejtoro feladat, hogy keressunk ki meghatarozott ertekeket egy tablazatbol. Ezek utan nem lepodok meg semmin.

szerk:
Masik kedvencem a nitrogenes hutes. Egy fizikus hallgato beletette az alaplapjat folyekony nitrogenbe. Hat nem belekopott a levesbe a hotagulas?

--
Debian lenny, 2.6.23

A freon halogenezett szenidrogen. Ebbol szerintem nincsen _nem karos_.

Pontosan, a freon halogénezett szénhidrogén. Egész pontosan diklór-difluor-metán, ha jól emlékszem. Nem reagens gáz, így az élő szervezetre egyáltalán nem káros. Többek között ezen kedvező tulajdonsága miatt használták elterjedten hűtőberendezésekben, spray-k hajtógázaként, és fénycsövekben. A sztratoszférába kerülve azonban molekulái felbomlanak, és reakcióba lépnek az ózon-réteggel. Használatát emiatt a fejlett országokban csaknem húsz éve betiltották.

Még középiskolában volt feladat az elektrotechnika tanárunktól. Azt kellett megmondani, hogy hány fokkal lesz hűvösebb egy 4x4x2.6m-es konyhában, ha éjjelre nyitva hagyjuk az X wattos - nem emlékszem pontosan - hűtő ajtaját, ha a konyha kezdetben 20c léghőmérséklettel bírt. (Ajtó, ablak zárva, elvileg tökéletes szigetelés.)
Talán hárman kaptunk kettest, mert azt megmondani nem tudtuk, mennyivel lesz _melegebb_, de legalább sejtettük, hogy nem hűt a tágabb környezetében.
Ja, a hűtő voltaképpen exoterm.

Gondolkozz egy picit: Jön a 300-500W villamos teljesítmény. Ez belemegy egy dobozba, ami a belsejéből a hőt a külsejére (hátra) vezeti. Ami hőt a belsejéből elvisz, azt hátul leadja.
Eddig jó is lenne, hiszen bentről kiviszi a hőt. DE.

A hűtő ajtaja a feladat szerint nyitva van, ergo a belseje és a külseje között "belül" átszállított hőmenyiség ugyanott marad, a villamos oldalon beletolt energia pedig végső soron csak hővé alakul, ergo az is fűteni fogja a konyhát...

Gondolkoztam egy picit és ezért írtam a hatásfokot. Minél szarabb a hatásfok, annál jobban fogja melegíteni a lakást a nyitva hagyott hűtő...

Üdv,
Dw.

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Vannak mobil klimak, amik ragyogoan mukodnek, csak annyit kell csinalni, hogy egy csovet kidugsz az ablakon, ami kiviszi a hot. Nem latom, hogy ezt egy hutoszekrenynel miert ne lehetne megcsinalni..

Az persze kerdeses, hogy ha az oszi vegkiarusitasban 30-40ezer forintert arulnak egy gyari split klimat, akkor ez mennyire eri meg.

Idaig nem ismertem, nagyon profi ez az Ururu! :)

En anno vettem egy 50 ropi koruli splitklimat, es vegulis hut.. Nem tudsz valami tanacsot adni, hogy hogy erdemes karbantartani?

Mar olyan 3-4 eves idaig annyit csinaltam vele, hogy a porszurojet kismostam, illetve vettem hozza egy tisztito sprayt amivel szezon elott szoktam kifujni a belterijet. Szinten szezon elott egy fogkefevel meg szoktam tisztitani a kulteri egyseg lamellait. Ezen kivul valami?

Javaslat: Szezon előtt, vagy inkább kora tavasszal (akkor még tutira tud időpontot mondani/adni)hívd fel a klímást, aki szerelte, és kérj egy karbantartást. ez bár nem két fillér, de a gáz menyiségét is ellenőrzik, szükség esetén rátöltenek, tömörséget vizsgálnak, pucolnak, stb. Ha nem vállalja, akkor pl. az Index-en van egy klímás topic, ott lehet/érdemes kérdezősködni.

> "szal arra gondoltam, hogy szerválok egy kis fagysztót és halylékony alu csövön át egy ventillátor fújja ki
> belőle a lehűtött levegőt. nem tudom, hogy ez mennyire lenne hatékonyabb és energiatakarékosabb mint venni egy
> klímát a saturnban?"
> ...
> (Nem fog mukodni, mert a termelt ho nagyobb lesz, mint amennyire a szobat le tudod huteni, futeni fogsz.)

A hűtőgép nyitvahagyott ajtóval egy rossz hatásfokú fűtőgép, igen.

Nekem rémlik, hogy abban az esetben működne, ha a hőleadó felület kültéren lenne, és a hőleadó radiátor melegebb, mint a kinti kánikula.

Vagy: az a "halylékony" [áááárghhhh! [anyám magyartanár, engem is tanított, 7-esre kellett felenem az 5-ösért, óh sanyarú gyermekkor...]] alucső a kívül elhelyezett fagyasztóból hozná be a hidege levegőt a szobába.

Persze, amennyit ezzel a megoldással megspórol - a fukar mindenit! - annak a többszörösét fogja elvinni a havi villanyszála-többlet.

szerintem...

:)

Nagyjából, ahogy fentebb írták :)
Szóval a fagyasztó "hűtője", ami hátul van, azt a ház falán kivűlre rakd, +gondoskodj a hűtéséről.
Vegyél egy mobilklímát. Ugyanúgy működik, csak erre van optimalizálva.
Energiatakarékos, az nem lesz. De a fagyasztód sem, csak kisebb lesz a teljesítménye.

------------------------
Debian testing KDE amd64
MSI K8N-Neo-4, Athlon64 3800+, Leadtek 6600GT

Vegyel egy olcsó szobaklímát.
A hűtőszekrény/fagyasztó kompresszora/párologtatója úgy van tervezve, hogy azt a belső teret hűtse le ami a szekrényen belül van és ott tartsa a hőmérsékletet. Ha egy nagyobb teret akarsz lehűteni, akkor annál hoszabb ideig kell járatnod a gépet. A probléma ott kezdődik, hogy a szobád hőszigetelése nagyságrenddel rosszabb, mint egy hűtőszekrényé, ráadásul a PC is benn pörög ami fűti az egészet, emiatt jó eséllyel a teljes hűtési kapacitásod a hőmérséklet szintentartására lesz csak elég.
A másik probléma, hogy egy hűtőszekrény nem folyamatos üzemre van kitalálva. Még az újabb fagyasztókon is ott van, hogy mélyfagyasztásnál max. 2-3 órát mehet folyamatosan a szerkezet.
Megbontani egy hűtőt nem érdemes, mert macerás megoldani, hogy a hőcserélő szobán kívülre fújja a meleg levegőt.
Otthon építeni egy légkondit elég macerás, mert alapban kell egy kompresszor, két hőcserélő, és egy legalább 400W-os motor, és ezeket mind pontosan méretezni kell, hogy müködjön is, ne csak berregjen.
A hűtéshez manapság nem használnak freont, az ózonbontó hatása miatt, helyette speciális gázokat használnak. Ezeket a pl. a Linden keresztül lehet megvenni, de méregdrágák.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Szia,

én is hasonlón gondolkodom.
A fagyasztós történet nem rossz ötlet.
de a fagyasztó ne abban a térben legyen, amit hűteni akarsz.

én inkább abban gondolkodok, hogy egy tartóba jeget (esetleg szárazjeget) teszek meg vizet.
a vízbe hűtőbordát rakok, valamint a borda másik felé szintén szerelek egy bordát. így lesz egy olyan hűtőbordám, aminek mind a kettő fele bordás. Az egyik fele a hideg vízben lesz a másik mögött pedig egy ventilátor.

Nem egy izmos légkondi, de hűvösebb levegőt fog fújni, az biztos.

Olcsó, házilag könnyen kivitelezhető, nem mérgező, de nem hatékony.

-- Ubuntu Hardy --

Ilyesmit lehet(ett) kapni nagyobb boltokban is. (Asszem Auchanban láttam tavaly.)
Jót röhögtem, hogy ki lehet az a balek, aki ilyet vesz....

Problémák: a jeget valahol gyártani kell.
Otthon jóval lasabb ideig tart legyártani, mint amilyen sebességgel olvad a "légkondiban".
Ráadásul baromira rossz hatásfokú (értsd: veszett drága) így hűteni.

Ha szárazjéggel csinálod, akkor a felszabaduló szén-dioxiddal valamit kezdeni kell.
Ha túl jó a szigetelés, és elég kicsi a helyiség, akkor felgyülemlik az alján, és légzési zavarokat, vagy extrém esetben fulladásos halált is okozhat. Pl. kicsi helyiségben a padlóra rakott matracon alszol. (Ez egyébként borospincékben szüret utáni népszerű halálozási forma.)

Ha kell ipari hűtőkompresszor azt tudok eladni, van itthon elfekvőben 3 db. már csak elpárologtató kell meg rézcső meg gáz :D meg egy milliomos nagybácsi, aki fizeti a villanyszámlát :) (kb. 5x4x3m-es hűtőkamrát simán 0°C-on tartanak :D)

--
A gyors gondolat többet ér, mint a gyors mozdulat.

Hűbazz... Fizika, hőszivattyú, hasonlók? Még a "szereld magad" fosch energiaosztályú, régi vacak gázzal töltött on/off klímákra is prüszkölnek a szakemberek, mert műszakilag, kivitelileg, energetikai szempontból azok sincsenek a top-on... Egy hűtőszekrény, pontosabban fagyasztó pont erre alkalmatlan berendezés: nem véletlen pl. az, hogy (on/off klímánál) kilowattos(!) a kompresszor -- a sima hűtőnél/fagyasztónál ez párszáz Watt, a klímánál a hűtés során hőleadóként működő egységet (kültéri) minden esetben kényszerhűtik (ventillátor), a fagyasztódnál meg elég a sima gravitációs légáramlás, stb, stb...

A két berendezés hőszállítása között nagyságrendi eltérés van...

Egy átlagos lakószobába 2-2,5kW-os hűtőteljesítmény kell (nem a pécéd fogja felfűteni a szobát, hanem a kintről bekerülő meleg levegő, valamint a falazat/nyílászárók hővezetése, meg persze ha besüt a nap, akkor az így bejutó hő -- meg persze azok, akik bent tartózkodnak a szobában.

Olvass utána: http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9018927

Ez nem nagy ötlet. Eszement rosz lesz a hatásfoka. Hosszútávon több megy el áramra, mint ha veszel egy légkondit. Azon felül a hűtő nem arra van méretezve, hogy több köbméter levegőt hűtsön le. Le fog égni a motor.

Inkabb vegyel egy legkondit ami energiatakarekos.
Ha egy regi hutot szedsz szet:
-gondoskodni kell, hogy a holeado racs kinn legyen az ablakon aztan onnan meg megoldani, hogy a belterbe a hutofolyadek elerjen, majd azt meg meg kell oldani, hogy azt megfeleloen felhasznald a levego hutesere. Halk ventit nem kapsz, sokaig fogsz szarakodni mig az elvezetest, a szigetelest stb. megoldod. A hajfestek sokba kerul, aztan ott van a felhasznalt anyagok is, ami szinten nem ket filler. Hatasfoka a nulla fele konvergal egy boltban vetthez kepest. (ja a hoszabalyozast, energiafelvetelt stb. nem is emlitettem)
Ha veszel egy olcso energiatakarekos klimat:
-Itt is gondoskodni kell a kulteri/belteri egysegekrol, de konnyebben megoldhato a dolog. Ezt erre talaltak ki, es nem lesz gond, ha nem 15 centire lesz a ket egyseg egymastol. Nem fog elszokni semmi gaz a rendszeredbol, nem kell ezerrel barkacsolni - csak egy picit. Nem kell venned hajfesteket, a hatasfoka pedig nagysagrendekkel jobb lesz,mint a hazi verzionak.

Ha a gepet meg nagyon huteni akarod, akkor esetleg csinalhatsz egy vizhutest neki, ha pedig ennel is tobb kell akkor meg egy peltier-elemet is berakhatsz a gpu/cpu fole. Bar ekkor ugye a kornyezet homerseklete fog emelkedni megint, ill. nem tul biztonsagos bla-bla.

Osszesegeben: Legkondi a boltbol. Jo hatasfok, viszonylag olcso, nem lesznek osz hajszalaid, es a geped is hulni fog.

Ha nincs sok pénzed vagy utálod a klímát:
Akármilyen szoba ventilátor, a lehet legmagasabb pontjára állítod a szobának, kifelé irányítod az ablakon és nyomatod. Ha a külső hőmérséklet alacsonyabb mint a belső, akkor néhány fokot tudsz ezzel nyerni, hatékonyan hajtja ki a meleg levegőt. Főleg éjszaka hatásos, amikor kint kellemes hűvös van, de bent még pokol.

"vagy ti mit ajánlotok?"

Feletsd el a gázt a házi megoldások között!
Ha családi házban lax, akkor fúrj két kutat!

Vásárolj egy hőcserélőt,
(kétkörös a rendszer primer a két kút, szekunder a beltéri egységek)
"n" db(ammennyi kell) fan-coil(hidegvizes) beltéri egységet(-ket)(nem olcsó, majdnem annyi mint egy split klíma)
gondlolom az olcsóbb üzem miatt nyomták fel az árát.

-Egy darab szivattyú a kútban(300-750W)
-egy db kerningető szivattyú(~80W)
-a beltéri cuccok ventije(de ez minden klímatizálási forma esetén meg van)
Ezzel a befektetett energiával egy családiházat klimatizálhatsz!
Persze a beruházás, szobánként egy occó split klíma ára! :)
Hosszútávon bőven behozza az árát, a hagyományos kompresszoros cuccokal szemben.

Igen, ha a fűtőkörbe szereled!
Mekkora?
Ha új ház cirka 30%-al magasabb a költség(saját számolás!)
Viszont ilyen szélsőséges időjárás viszonyok között
megéri.
egy occó split ~60-80000Ft(2-3,5kW)
egy fan-coil beltéri ~50000Ft.(7"c"fokos vízzel adja le a névleges hűtő teljesítményt)
Az üzemeltetés között(villany fogyasztás) óriási a különbség!

Számítsunk 3 szobát
fan-coil: ~500W+80W(óránként)
split: ~3-2,5KW(óránként)
El lehet képzelni a villanyszámlát mindkét esetben! :)

A hocserelo != hoszivattyu. Tehat kut vize+hocserelovel futeni nem annyira lehet..hutesre viszont tenyleg el tudom kepzelni.

Ki mondta(írta) hogy hőcselélő==hőszivattyú?!

Fűteni?
Sztem a beltéri egységre vonatkozott a kérdés, amire
igent válaszoltam mert igen! :)
De végül is közvetlenül a tundrán fagymentesítésre talán használható megoldás! :D

A lényeg.
Van egy fűtőköröd, amihez kapcsolódik egy kazán és a hőcserélőn át
a kutad.
Nyáron a kút megy, télen a kazán.
Így nem kell külön radiátor és klíma cucc a lakásba.
Elegendő a fan-coil beltéri egység, ami képes fogadni a hideg és a meleg vizet is(hűtés/fűtés)!
Így már érthető?

sany, én megmértem digi-fogyimérővel az enyémet, amit 2,5 KW-nak adtak el, de nem annyit fogyaszt... az csak a hűtőteljesítmény. Hűtéskor 800-900 watt volt(1100W indításkor) ha ment a kompresszor, ha fűtöttem 1200-1300 watt (1800 W indításkor). Egy fürdőszobai melegfújó ventivel hamarabb csinálsz 10000Ft feletti számlát télen, mint ezzel nyáron. Az nem fog kapcsolgatni, hanem eszi a maga 1800 wattját. Én úgy jártam (azt is megmértem).

"sany, én megmértem digi-fogyimérővel az enyémet, amit 2,5 KW-nak adtak el, de nem annyit fogyaszt... az csak a hűtőteljesítmény. Hűtéskor 800-900 watt volt(1100W indításkor) ha ment a kompresszor"

Ok, de hány szobát hűtesz ezzel a teljesítménnyel? :)
Hidegvizes hűtés esetén ez egy teljes cs.házat is kiszolgálhat.

Én még ennyit sem feccöltem bele.

Nálam egy kerti szivattyú, amely egyben locsolásra is való, megtölt egy kéthektos tartályt, ami álmennyezettel van takarva, oszt jó napot.
A Kifolyó víz meg öntözi a kertet.

Hátránya a tiédhez képest, hogy a szobaajtókat nyitni kell, viszont alig kerül pénzbe.

Főleg ilyen kiinduló ötlet után miért akar az ember okosabb lenni annál a mérnöknél, akinek mondjuk pont az a szakmája, hogy légkondikat tervez?
(Kb. olyan, mint amikor matlabhoz kicsit konyító mérnök azt hiszi, hogy mindenkinél jobb oprendszert tudna a két haverjával összedobni)

Fogadni mernék bárkivel bármennyiben, hogy a legjobban összköltség úgy jön ki, ha elmész sok szaküzletbe, keresel egy márkás, megbízható légkondit, normálisan beszerelteted, és a nyílászárókat/falak szigetelését megcsináltatod. (Az előző mondatban a konjunkció nem elhanyagolható, szoktam a fejemet fogni, amikor nyitott ablak mellett izzadnak az emberek, hogy milyen szar a légkondi, nyissunk még egy ablakot...)

"Főleg ilyen kiinduló ötlet után miért akar az ember okosabb lenni annál a mérnöknél, akinek mondjuk pont az a szakmája, hogy légkondikat tervez?"

Na ja!
Csak az a kérdés milyen érdekből "tervez"?
Mert 99% hogy nem a fogyasztói érdek diktál!
Ez a nem mindegy.
Mellékesen a vízhűtésnél nincs olcsóbb, aki mást állít vagy hülye vagy
érdekelt az áramszolgáltatónál! :)
Erről ennyit. :)

Pedig nincs teljesen igazad!
Hűtésre a kutas, hőcserélős módszer, egy padló-falhűtő rendszerrel nagyon kiváló megoldás, amihez ha rögtön kombinálhatunk egy napkollektoros, esetleg hőszivattyús fűtő (használati melegvízre is) megoldást, akkor elmondhatjuk magunkról, hogy sokat tettünk a környezetért. Az energiaárak ilyen ütemben való emelkedését is figyelembe véve, 5-10 év után igen sokat spórolhatunk a családi kassza javára is. Igaz, ezekben se a házi barkács a legjobb!

Nincs igazad. :)
Házilag nem lehet hatékonyabbat készíteni.
A te általad említett módszerek mindegyike "gyári" megoldás. Kb. ugyanaz, mintha az inverteres klímát te szerelnéd be otthon.

Egyébként, egy hőszivattyús rendszer kiépítése egy normál méretű családi ház esetén kb. 20-25 éves megtérüléssel van.
Hőszivattyú alkalmazása leginkább nagy alapterület (több száz, ill. ezer négyzetméter) esetén gazdaságos...

Leborulok, igazad van! :) Ezek valóban gyári megoldások!
De egy családiház hűtésére szolgáló hőcserélős rendszer, ill. egy napkollektor összeszereléséhez és beüzemeléséhez nem kell mérnöknek lenni és bizony ezek megtérülési ideje vígan belefér még az 5 évbe is.

(Szerk: Értsd, a téma indítója sem hűtőt akart gyártani, hanem hűtőből klímát! Ami egyébként valóban nem jó 5let!)

Talán a hőszivattyút hagyjuk ki a játékból, "Ő" még a szakik között is vitákat vált ki néha.

"(Kb. olyan, mint amikor matlabhoz kicsit konyító mérnök azt hiszi, hogy mindenkinél jobb oprendszert tudna a két haverjával összedobni"

Rossz hasonlat. :)

"Nagyon is jó hasonlat, felénk egyetemen a matematikus profok hiszik azt, hogy überprofi programozók, mert matlabban összetudnak dobni egy regression curve-t..."

Nem egészen, mert más profi cuccokból összerakni egy rendszert
és megint más egy teljesen új rendszert megálmodni.
Ezért sántít a hasonlatod.

A hidegvizes rendszer már létezik elég régen, ma annyi a dolgunk hogy
tökéletesítsük a feladatot.
Gazdasádosság szempontjából sztem ez a legjobb.
A hűtőközeg(aqua, wasser, water, stb ...) hűtésést elvégzi a természet, csak használni kell! :)

Vegyél folyékony nitrogént és néha spricceld a levegőbe. Csodák Palotájában az Öveges teremben ki lehet próbálni, 1percen belül szerintem min. 1-1,5 ˚C-csökkent a levegő hőmérséglete.

Vizezz be sok törölközőt, és teregesd ki a szobában. :)

Lehet, hogy marhaság, de ha lenne kertes házam én kipróbálnám ezt:
- kb. másfél méter mélyre le kellene fektetni 20-100 m műanyag csövet (pl locsolócső)
- megoldani, hogy a lecsapódó pára egy tartályban gyűljön össze, amelyet egy kis szivattyú néha kiürít
- ventilátorral befújni a levegőt, amely keresztülmegy a vezetéken és lehűlve bevezetjük a lakásba

Itt egy rajz

Egyszerűen le lehetne tesztelni, hogy pár tíz méter locsólócsövet bedobnánk a kútba (a két végét persze kint hagyjuk), befújjuk a levegőt és megnézzük mi jön ki :)

A gumicső helyett megfelelő keresztmetszetű (4-6dm2) légcsatornát használva akár működhet is értelmesen a dolog -- passzív házak esetén így csinálják: gyakorlatilag körbetekerik a házat a földben a légcsatornával, és kintről azon keresztül szívják be a levegőt, ami nyáron hűl, télen melegedik a talajban kolbászolva, és ezt használják fel a ház légcseréjére.

A slag áramlási ellenállása borzasztóan nagy, nem tudsz megfelelő közegáramot létrehozni, ami értelmes hőmenyiséget le tudna adni.

" másfél méter mélyre le kellene fektetni 20-100 m"

Ennek 1,5m miatt nagyon gyenge a hatásfoka.
Ott még 15 fok felett is előferdül a közeg hőmérsklete.
Elpazarolt cső/munka amit lefektetsz.
Ennyiért fúrnak egy kutat, ami megfelel a célra.
A jó hatásfokhoz legalább ~7 fok kell.

Tipp:
1: Sátort előszed.
2: Hűtő kinyit.
3: Sátrat felállit a hütő elé (értelemszerűen).
+: Fagyasztóban tárolt dolgok magunkra pakolásával lehet fokozni a hatást.

@@
"You can hide a semi truck in 300 lines of C."
Debian Lenny 2.6.26-rc2-mm1

Szevasztok, azt hiszem szolok a kollégáknak ólvasák ezt a topikot.
Ennyit rég röhögtem. :)

Kell venni egy zallmann házat (azt amelyik úgy néz ki mint egy olajhűtésű ipari transzformátor) úgy kb. 300 eFt-ért. Hamarabb kész van mint az ugyanennyiért házilag összerakott, működő első próbálkozás.

Ha már nagyon melegem van a tetőtérben, slaggal szoktam locsolni a tetőt:D

SuSe 10.3 Semmi cicó.

Ha megfelelő anyagokból építed a házad, a mi éghajlatunkon nincs szükség klímára. Pl. nekem vályogból van, és egész nyáron kellemes hűs van benne. Ez az igazi olcsó klíma!

Adott egy 1500 literes tartály, ami a föld alatt van, tehát nem süti a nap. Benne esővíz, kútvíz, stb, amit amúgy öntözésre használnak. A szerverszoba a házban egy kis helységben van, hőmérséklete nem kritikus, az a lényeg, hogy ne legyen bent fülledt hőség, csak olyan 23-28 fok, ami a kb. 12 darab PC-nek, egyéb modemeknek, stb. megfelelő. A hűtés a következő képpen zajlik: A tartály egy nagy kapacítású kondenzátorként funkcionál. Egy kis szivattyú (~80-100W) a tartály fenekéről a hideg vizet fölpumpálja a szerverszoba befúvó ventillátora mögött található hőcserélőhöz (régi légkondiból kiszerelt sűrűn lemezelt egység). A hőcserélő leadja a hűvöst, fölveszi a meleget és a visszafolyó ágon viszi vissza a hőt a tartály felső részébe. A tartályban lévő nagy mennyiségű víz így szépen melegszik, raktározza az elszállított hőt. Ugyanezen tartályon van még egy kör, ami két vastagabb csővel csatlakozik a szabadban lévő 3 darab, a tartálynál magasabban elhelyezkedő hőcserélőhöz. Ezen a körön nincs szivattyú. Ha kint melegebb van, mint a tartályban, akkor nem történik semmi, a meleg fönt marad, a hűvösebb víz pedig a tartályban. Ám, ha kint hidegebb van (általában éjszaka), akkor a közlekedő edények elve szerint beindul magától a körforgás, a meleg víz felmegy, leadja hőjét az éjszakai hűvösnek, és visszatér a tartályba. Így szép lassan egy éjszaka alatt megszabadul a nappal összeszedett hőmennyiségtől.

Persze ebbe a módszerbe több helyen bele lehet kötni, mint pl. nincs állandó 22 fokos levegő a szerverszobában, valamikor el kell ásni egy bazinagy tartályt, rengeteg víz kell, stb. Viszont egy tanyán üzem közben tökéletesen láttam működni, meggyőzött. Nyári hőség mellett a szerverszobában kellemes idő volt, nem beszélve arról, hogy az a szivattyú meg a befúvó ventillátor minimális fogyasztást produkál egy légkondicionálóhoz képest. Egyébként meg a föntebb említett hőszivattyús megoldásokat tudom javallani én is.

JSI

Ennyire jó topicot már rég olvastam, péntek 13:00, dolgozni kell, kb 30C, de ez minden kínomat elmulasztotta.
---------------------------------------------------------------------------
Környezetvédelmi nyilatkozat: Ez a hozzászólás kizárólag reciklált elektronok felhasználásával íródott.

Szellőztess éjszaka! 23-24 órakor kezd és hajnali 5-6 körül fejezd be. Ha lehet csinálj huzatot is!
Nappal sötétíts be rendesen.
Garantáltan energiát takarítasz meg minden más módszerhez képest.

"Ha kinyitom a szemem, sötét van,
ha becsukom a szemem, sötét van.
Éjszaka!"
--
не закурится!

Nekünk padlóhűtésünk van. :D

Normális padlófűtés van kiépítve, viszont nem csak egy gázkazán van rákötve, hanem egy sörhűtő is, amit a sörcsapokra szoktak rákötni és míg átfolyik rajta a sör, az lehűl. Ugyan ez történik a padlófűtés csőrendszerében lévő vízzel. :)

___________________________
http://lorem.hu
Az emberi tudás mindenkié!